Meet the Mushers
Watch our Video about the Race
Read Stories about the Race
Come to our Great Winter Event
200 Mile Race - 12 Dogs - Winner: Brett Bruggeman
Place B# Musher Start Time

Salt Creek
Mile 9

Ollokot
Mile 48
Ollokot 6hr Layover
Mile 123
Ollokot
Mile 173
Salt Creek
Mile 193
Finish
Mile 202

Total Time

(hrs:min)

          IN OUT IN OUT IN OUT      
4 2 Mark Stamm 12:02 13:01 17:22 21:27 03:10 09:28 15:28 15:28 20:33 21:58 33:56
1 3 Brett Bruggeman 12:04 13:03 17:04 17:17 23:19 05:35 11:43 12:08 16:40 18:05 30:03
7 4 Laura Neese 12:06 13:08 17:24 20:26 02:31 08:45 15:12 20:27 01:01 02:39 38:37
5 5 Josi Thyr 12:08 13:16 18:00 20:29 02:43 08:55 15:25 16:50 21:34 22:56 34:54
6 6 Bryce Mumford 12:10 13:19 17:54 21:56 04:14 10:33 17:03 21:00 01:07 02:22 38:20
2 7 Jessie Royer 12:12 13:17 17:37 20:00 01:34 07:44 13:20 13:38 17:34 18:42 30:40
Scr 8 Neal Bowlen 12:14 13:28 18:42 23:25 07:20 Scr-13:26 -- -- -- -- --
8 9 Roy Etnire 12:16 13:15 17:49 20:18 02:27 08:35 15:58 20:30 01:16 02:50 38:48
9 10 Amber Shine 12:18 13:23 17:40 20:58 03:30 09:32 16:56 20:37 02:10 03:47 39:45
3 11 Aiyana Ferraro 12:20 13:30 17:46 20:21 01:36 07:46 13:22 13:40 17:36 18:55 30:53

Best Kept Team award winner: Josi Thyr


100 Mile Race - 8 Dogs- Winner: Bino Fowler
Place B# Musher Start Time

Salt Creek
Mile 9

Ollokot 6hr Layover
Mile 48
Salt Creek
Mile 88
Finish
Mile 97

Total Time

(hrs:min)

          IN OUT      
6 12 Clayton Perry 12:22 13:28 18:10 00:32 06:30 07:46 19:24
7 13 Jackie Wepruck 12:24 13:42 19:37 01:57 08:25 10:03 21:41
2 14 Laurie Warren 12:26 13:33 18:07 00:29 05:08 06:20 17:58
9 15 Angelique Ram 12:28 13:43 19:35 01:55 08:32 10:10 21:48
10 16 Anna Bolvin-Knudsen 12:30 13:37 18:26 00:40 09:05 11:26 23:04
Scr 17 Hugo Antonucci -- -- -- -- -- -- --
3 18 Garrett Warren 12:34 13:42 18:16 00:26 05:08 06:21 17:59
5 19 Steve Taylor 12:36 13:40 18:25 00:36 05:56 07:20 18:58
Scr 20 April Cox -- -- -- -- -- -- --
1 21 Bino Fowler 12:40 13:41 18:15 00:29 05:10 06:23 17:51
7 22 Karen Ramstead 12:42 14:09 20:02 02:04 08:32 10:03 21:41
4 23 Jillian Lawton 12:44 13:50 18:30 00:30 05:22 06:41 18:19

Best Kept Team award winner: Clayton Perry


2 Day Pot Race 31 Miles Each Day - 6 Dogs - Winner: Trevor Warren
Place B# Musher Start Time Salt Creek CP Finish D1 Start D2 Salt Creek CP Finish Mile 62

Total Time (hrs:min)

        IN - Day 1 OUT - Day 1     IN - Day 2 OUT - Day 2    
2 24 Jane Devlin 12:54 13:59 15:06 16:33 12:04 13:19 14:32 16:03 7:38
4 25 Alyssa Martin 12:56 14:23 15:06 17:29 12:06 13:47 15:23 16:59 8:40
Scr 26 Rick Katucki 12:58 14:14 15:22 16:39 --- -- -- -- --
1 27 Trevor Warren 13:00 14:04 15:04 16:15 12:00 13:11 ? 15:29 6:44
3 34 Jessica Wallstrom 13:02 14:18 15:23 16:37 12:02 13:25 14:53 16:10 7:43

22 Mile Junior's Race - Winner: Moriah Hubbell
Place B# Musher Start Time Salt Creek CP Finish Total Time (hrs:min)
        IN OUT    
1 28 Moriah Hubbell 12:08 14:17 14:32 16:25 4:17
2 29 Morgan Anderson 12:10 14:17 14:32 16:29 4:19