Meet the Mushers
Watch our Video about the Race
Read Stories about the Race
Come to our Great Winter Event

The table below shows reported race times live as they are reported to Race Central in Joseph, Oregon. Times may be adjusted by the Head Timer and will be displayed on the static official results page.

 

Listen to LIVE Race Communications!

 

 

NOTE: The 200 mile course (Leg 3 & 4) was shortened due to trail and weather conditions.

200 Mile Race - 12 Dogs - Winner:  Bryce Mumford
Place B# Musher Start Time

Salt Creek
Mile 9

Ollokot
Mile 54
Ollokot 6hr Layover
Mile 106
Ollokot
Mile 139
Salt Creek
Mile 193
Finish
Mile 202

Total Time

(hrs:min)

          IN OUT IN OUT IN OUT      
 1 Bryce Mumford  1218  1327  1927 2324 0713  1325  1531 1537  2212  2338 35:35 
 2  9  Brett Bruggerman 1224  1331  1935 

2323

0714  1320  1530  1535   2212 2339  35:36 
 3  Mark Stamm 1209  1318  1907 2309 0640   1301 1514 1520  2217  2349 35:46 
 4  8  Laurie Warren 1221  1333  1952  0017  0801  1410  1614  1618  2233  2351 

 35:48

 

 5 Jennifer Campeau  1206  1323  1922  0004  0742   1406 1623  1628  2308  0040  48:37 
 6 10 Neil 1227 1406 2133 0421 1325 2345 0228 0245 1336 1507 51:04 
 7 2 Brenden Jackson 1203 1403 2142 0306 1500 2347 0230 0245 1419 1608 52:05 
 8 5 Jason Campeau 1212 1332 2027 0355 1155 1852 2113 2126 1528 1646 52:43 
 SC 6 Scott White 1215 1326 1950 2340              
 SC 11 John Kunzler 1230 1355 0913                

 

Best Kept Team award winner: Brett Bruggerman


100 Mile Race - 8 Dogs- Winner:  Clayton Perry
Place B# Musher Start Time

Salt Creek
Mile 9

Ollokot 6hr Layover
Mile 48
Salt Creek
Mile 88
Finish
Mile 97

Total Time

(hrs:min)

          IN OUT      
 1 14  Clayton Perry  1239  1357  2057  0306  0950  1115  22:52 
 2 13  Bino Fowler   1236 1355  2054  0308  0950  1127  22:54 
 3  12 Gabe Dunham  1233   1358 2107  0323   1140  1325 24:52 
17  Steve Madsen  1248  1414  2153  0353  1140  1332  24:59 
 SC 16   Dave Bush 1245   1419 2207  0410  SCR     
 SC 15   Maeva Waterman 1242  SCR           

Best Kept Team award winner: Bino Fowler


2 Day Pot Race 31 Miles Each Day - 6 Dogs - Winner: Morgan Anderson
Place B# Musher Start Time Salt Creek CP Finish D1 Start D2 Salt Creek CP Finish Mile 62

Total Time (hrs:min)

        IN - Day 1 OUT - Day 1     IN - Day 2 OUT - Day 2    
 1 18  Morgan Anderson  1251     1644  1155      1555  7:53 
 2  19 David Hassilev 1254      1704  1157      1607  8:20 
 3  20  Jane Devlin 1257      1710  1159      1609   8:23
 4 22 Connie Starr 1303      1750  1203      1722  10:06
 SCR 21 Dina Lund 1300      1724  1201      SCR  SCR

 

22 Mile Junior Race - 5 Dogs- Winner:  Charlotte Burkhardt
Place B# Musher Start Time

Salt Creek
Mile 9

Finish 
Mile 22

Total Time

(hrs:min)

 1 24  Charlotte Burhardt  1309   1610  03:01 
 2 25  Christina Gibson 1313   1645 03:33